– xt faktury

Moduły ERP Optima:

Wystaw fakturę VAT szybko i w zgodzie z przepisami

Poznaj funkcje prostego programu do fakturowania online, dzięki któremu wystawisz fakturę w parę chwil. Wystarczy wcześniej dodać kontrahenta poprzez podanie jego numeru NIP – reszta danych jest automatycznie zaciągana z bazy GUS (Główny Urząd Statystyczny).

Wystawienie faktury online w Comarch ERP XT polega na dodaniu nazw produktów lub usług oraz ich cen netto lub brutto. Kolejnym krokiem jest już tylko błyskawicznie wysłanie faktury VAT do Twojego klienta prosto z aplikacji na jego adres e-mail. Aby wystawić fakturę nie jest potrzebna żadna dodatkowa integracja. Zakładasz konto, logujesz się, podajesz swój NIP i w prosty sposób wystawisz swoją pierwszą fakturę online i jednym kliknięciem wysyłasz ją do klienta.

Program do wystawiania faktur

Program do wystawiania faktur online to jedno z podstawowych narzędzi przedsiębiorcy. Wystawianie faktur to codzienny obowiązek dotyczący sprzedaży oferowanych usług czy produktów. Warto wiedzieć czym jest faktura VAT – dokument ten potwierdza transakcję między współpracującymi ze sobą stronami. Wystawienie i przekazanie faktury kontrahentowi powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Kiedyś funkcjonowała wyłącznie w formie papierowej, dziś w przeważającej części to dokument elektroniczny. Co ważne, obecnie nie ma obowiązku drukowania i podpisywania faktury, jeśli mamy możliwość wysłania jej elektronicznie.

Jakie elementy powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura VAT?

 • datę wystawienia,
 • kolejny numer jednoznacznie identyfikujący dokument,
 • nazwę i adres podatników oraz ich numery identyfikacyjne (np. NIP) na potrzeby podatkowe,
 • datę wykonania usługi/dostarczenia towaru,
 • pełną nazwę towaru lub usługi,
 • miarę dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę netto jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku,
 • kwoty wszelkich Upustów lub obniżek cen,
 • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług,
 • stawkę podatku,
 • sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
 • kwotę należności ogółem (brutto)

W przypadku programu Comarch ERP XT nie musisz martwić się o poprawność wystawianych dokumentów, program zawsze działa zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak wygląda faktura w Comarch ERP XT?

tooltip text

Oprócz podstawowej faktury VAT w programie Comarch ERP XT wystawiać można także m.in. faktury VAT marża, Pro-formy, faktury zaliczkowe oraz faktury walutowe. Czym się one charakteryzują?

 • Faktura VAT marża – to także dokument sprzedaży, różni się on jednak od zwykłej faktury podatkiem.  W przypadku wystawienia takiego dokumentu podatek od towarów lub usług liczony jest od marży, a nie od całej wartości sprzedaży. W przypadku faktur VAT marża nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktury zakupu.
 • Faktura proforma – dokument nie jest dokumentem handlowym. Proforma traktowana jest wyłącznie jako zapowiedź lub propozycja dokonania sprzedaży. Na jej podstawie kupujący może dokonać płatności co poprzedza przekształcenie proformy do faktury VAT.
 • Faktura zaliczkowa – w odróżnieniu od faktury VAT jest to dokument, który rejestruje otrzymanie zaliczek na poczet końcowej płatności od kontrahenta. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawienia faktury zaliczkowej do 15 dni od otrzymania zaliczki. Na podstawie faktury zaliczkowej lub wielu faktur zaliczkowych wystawiana jest faktura finalna.
 • Faktura walutowa – dokument taki jak faktura VAT, ale wystawiona w innej walucie niż PLN. Zazwyczaj używana w obrocie poza granicami Polski, dla kontrahentów zagranicznych. Warto zwrócić uwagę, że przy wystawianiu takiego dokumentu kwoty podawane są zarówno w walucie obcej jak i w PLN.

Rachunki i paragony

Oprócz wystawiania faktur online w programie Comarch ERP XT można także ewidencjonować sprzedaż na podstawie rachunków, czyli uproszczonego rodzaju sprzedaży oraz sprzedaż detaliczną na podstawie paragonów. Przy sprzedaży detalicznej konieczne jest wydrukowanie paragonu fiskalnego za pomocą urządzeń fiskalnych. Program Comarch ERP XT jest zintegrowany z urządzeniami fiskalnymi i terminalami płatniczymi.

Dla firm zajmujących się sprzedażą detaliczną przygotowaliśmy dodatkowy moduł o nazwie POS – dedykowany na urządzenia mobilne (smartfony i tablety) do wygodniejszej obsługi klienta detalicznego.

Szybkie fakturowanie

Wykorzystując najnowsze technologie wprowadziliśmy w programie szereg dodatkowych usprawnień pracy:

 • Pracując na aplikacji mobilnej możliwe jest dodawanie towarów na fakturę poprzez odczytywanie ich kodów kreskowych za pomocą kamery telefonu.
 • W wielu miejscach w programie stosowane są automatyczne podpowiedzi. Podpowiadane są nie tylko najczęściej używane wydruki, aby ustawić je domyślnymi, ale też najczęściej wybierane funkcje w programie, aby ustawić je na pulpicie programu.
 • System pilnuje także i przypomina o ważnych terminach, jak chociażby wysyłce deklaracji VAT do Urzędu Skarbowego.
 • Program posiada wbudowaną wymianę danych z systemami bankowości elektronicznej, zarówno za pomocą plików jak i automatycznych webserwisów. Dzięki temu można wysłać paczkę przelewów do systemu bankowego oraz zaczytać wyciągi bankowe do programu ERP.
 • Dobrze wiemy, jak ważna dla przedsiębiorcy jest identyfikacja jego marki. Dlatego do programu wprowadzony został edytor wydruków i szablonów maili. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie swojego własnego, unikalnego wydruku dokumentów sprzedaży zawierające np. logo firmy. Również maile, wysyłane automatyczne z systemu mogą być personalizowane.
 

Dodawania faktur i dokumentów kosztowych

Fakturowanie to nie tylko sprzedaż, to również zakupy. Faktura zakupu, czy też faktura kosztowa, to dokument wprowadzany do programu w celu ewidencji kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Jej zawartość niewiele różni się od faktury sprzedaży, ale musi zawierać też numer zewnętrzny, jaki widnieje na niej od naszego dostawcy lub usługodawcy.

W Comarch ERP XT istnieje możliwość dodania faktur zakupu w sposób automatyczny. Dzięki wykorzystaniu narzędzia Comarch OCR dodanie faktury zakupu jest szybkie i proste. Wystarczy wskazać plik z dysku (jpeg lub pdf) w przypadku aplikacji www lub zrobić zdjęcie faktury w przypadku aplikacji na urządzenia mobilne. Program sam rozpoznaje kontrahenta, daty oraz wartości z faktury i sam wprowadza je na dokument wewnątrzsystemowy. Przedsiębiorcy pomoże to w szybkim wczytaniu dokumentów do systemu, a księgowej do rejestru VAT.

Warto zaznaczyć, że narzędzie Comarch OCR jest dostępne w wielu pakietach, które można dostosować do swoich potrzeb. Dodatkowo każdy otrzymuje możliwość zeskanowania 20 dokumentów co miesiąc całkowicie bezpłatnie.

Przykładowa faktura VAT wystawiona online

 

Faktura z linkiem do szybkiej płatności

Na fakturze sprzedaży wygenerowanej online w Comarch ERP XT można za darmo umieścić link do błyskawicznej płatności online (jest on zamieszczony  w formie przycisku z napisem “Zapłać online” – jak na powyższym przykładzie). Dzięki temu kontrahent ma możliwość opłacenia faktury szybkim przelewem lub BLIKiem, a przedsiębiorca otrzymuje swoje pieniądze na rachunek bankowy po maksymalnie 15 minutach od wykonania płatności.

KONTAKT
Wojciech Dobrowolski
eMail: wojtek@jwj.com.pl
Tel.: +48 606 813 057

Wypróbuj program COMARCH ERP Oprima na 30 dni za darmo

Wypróbuj program COMARCH ERP XT
na 30 dni za darmo

Back to top