– Optima KSeF

Moduły ERP Optima:

Moduły ERP XT:

  • (Wkrótce)

Krajowy System e-Faktur (KSeF)
w Comarch ERP

Polska jako czwarty kraj w UE wprowadza obowiązek obrotu faktur w postaci ustrukturyzowanej (e-Faktury) dla wszystkich firm. Odpowiedzialność za odbiór, przechowywanie, udostępnianie e-Faktur spoczywa na Krajowym Systemie e-Faktur. Wejście w ten obowiązek to dla większości przedsiębiorstw rewolucja, dlatego już teraz systemy Comarch ERP są gotowe na wymianę danych z Krajowym Systemem e-Faktur.

Jeśli posiadasz system Comarch ERP skorzystaj z bezpłatnego okresu wymiany danych z KSeF do 31 marca 2024 roku przy pomocy rozwiązania Comarch KSeF! Narzędzie jest wbudowane w Twój system ERP, aby komunikacja z Krajowym Systemem e-Faktur była intuicyjna i przyniosła korzyści w zarządzaniu dokumentacją w Twojej firmie.

Czym jest e-Faktura?

e-Faktura przybiera formę ustrukturyzowaną w XML, zgodną ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1)/FA(2). Struktura ta zawiera pozycje (pola), które mogły dotychczas wystąpić na tradycyjnej fakturze (są one określone w art. 106e ustawy o VAT) oraz inne pola nieobowiązkowe, które powszechnie występują w obrocie gospodarczym. Obowiązuje jedna struktura e-Faktury dla wszystkich rodzajów faktur.

Czym jest Krajowy System e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to centralna baza Ministerstwa Finansów, która pozwala na odbieranie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych przez przedsiębiorców. Tym samym, każda generowana przez przedsiębiorcę e-faktura, będzie trafiała przez KSeF do odbiorcy.

Dlaczego KSeF jest tak ważny?

Podmioty, które są zobowiązane do korzystania z KSeF

Wszystko wskazuje na to, że obowiązek przekazywania faktur do KSeF obejmuje:

  • przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku VAT (od 1 lipca 2024),
  • przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT (od 1 stycznia 2025),
  • podatników zidentyfikowanych w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadających polski identyfikator podatkowy NIP (od 1 lipca 2024.

KSeF – czy to zagadnienie wyłącznie księgowe?

Odpowiadając na powyższe pytanie: zdecydowanie nie. Faktura (sprzedaży lub zakupu) rzeczywiście ostatecznie jest ewidencjonowana i księgowana, ale podobnie jak przy fakturze w formie papierowej/PDF, musi wcześniej przejść odpowiednie dekretacje, akceptacje, analizy czy uzgodnienia. Dlatego też zmiany procesów w zakresie dostosowania do KSeF będą dotyczyć praktycznie każdego obszaru działalności firmy.

Warto więc zapoznać się z rozwiązaniami udostępnianymi przez producenta rozwiązań ERP, aby odpowiednio dostosować proces ewidencji faktur ustrukturyzowanych w swojej firmie.

Integracja z Krajowym Systemem e-Faktur w systemach Comarch ERP

Wymiana danych z KSeF w firmie nie musi wiązać się z dodatkowymi obowiązkami czy większym nakładem prac. Chcielibyśmy, aby mimo nowego obowiązku nasze rozwiązania dały możliwość usprawnienia procesów zachodzących w firmie. Pracujemy nad tym, aby obsługa e-Faktur w Comarch ERP odbywała się w przejrzysty i intuicyjny sposób.

Obecne wersje systemów Comarch ERP posiadają szereg funkcjonalności umożliwiających komunikację z Krajowym Systemem e-Faktur, w tym uwierzytelnienie czy zarządzanie e-fakturami.

Użytkownicy systemów Comarch ERP, mają możliwość wysyłki faktur do Krajowego Systemu e-Faktur na:

  • środowisko demonstracyjne;
  • środowisko produkcyjne.

Planowany bezpłatny okres próbny komunikacji z KSeF w systemach Comarch ERP został przedłużony do 31 marca 2024 roku!

Zapraszamy więc do korzystania z intuicyjnego rozwiązania KSeF w Comarch ERP!

Aby skorzystać z darmowej komunikacji z KSeF wystarczy odpowiednio skonfigurować system, zgodnie z informacjami udostępnionymi przy wydaniu nowej wersji na rynek systemów ERP.

Wypróbuj program COMARCH ERP Oprima na 30 dni za darmo

KONTAKT
Wojciech Dobrowolski
eMail: wojtek@jwj.com.pl
Tel.: +48 606 813 057

Back to top